KRS: 0000523640
NIP : 7743221251
Regon: 147463507

Adres biura:
05-092 Łomianki ul. Staszica 16/5
05-092 Łomianki, skrytka pocztowa 63





Patronaty

Patronat
Patronat




Fioletowy banner 190x158


Archiwum

19 grudnia 2017 r.
Warszawskie Przedszkole dla Brata Alberta
Pod koniec grudnia jak co roku przekazujemy dary zebrane przez rodziców i dzieci z warszawskiego przedszkola nr 114 dla dzieci i dorosłych będących pod opieką Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im św. Brata Alberta w Płocku. Dzięki wspaniałej pani dyrektor warszawskiego przedszkola, p. Maryli Rzecznik i jej współpracownikom udaje się już od wielu lat zachęcić rodziców dzieci uczęszczających do placówki do pomocy podopiecznym płockiego stowarzyszenia. Warszawskie dzieci dzielą się swoimi ukochanymi zabawkami, rodzice przekazują niepotrzebne ciuszki, książeczki, gry a także słodkości. W tym roku darów było tak dużo, że trzeba było zorganizować dwa transporty busem. Pracownicy płockiej placówki serdecznie dziękują zaprzyjaźnionemu warszawskiemu przedszkolu. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku dla Płocka i Warszawy.

11 listopada 2017 r.
99. rocznica odzyskania niepodległości.
Józef Piłsudski, Roman Dmowski to ojcowie polskiej niepodległości, o których słyszymy przy każdej okazji obchodów rocznicowych. Współorganizując z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Cekanowie 99. rocznicę odzyskania niepodległości postanowiliśmy skupić się na bardzo zasłużonych, choć nieco zapomnianych, ojcach niepodległości. Goście mieli możliwość dowiedzieć się o działalności Zdzisława Lubomirskiego – regenta Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego i jej prezesa, Wincentego Witosa – działacza ludowego oraz Ignacego Daszyńskiego – pierwszego premiera polskiego rządu. Po konferencji odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu RUAH. Całość uroczystości zakończył poczęstunek składający się z rosołu z gęsiny oraz rogali świętomarcińskich.

2 listopada 2017 r.
Fundacja dla uzależnionych.
Młodzieżowy Ośrodek Rehabilitacyjny Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności w Kazuniu stał się miejscem gdzie w miesiącach od września do listopada realizowany był program Finansowy kompas dla każdego. Ta edycja programu była wyjątkowa, ponieważ dotychczasowo prezentowane treści zostały znacznie wzbogacone o szereg nowych tematów. Uczestnicy warsztatu mogli zapoznać się z podstawowymi zadaniami Narodowego Banku Polskiego, elementami makroekonomii i bankowości w ich praktycznym wydaniu. Kursanci otrzymali praktyczną wiedzę podaną w atrakcyjnej formie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące upadłości konsumenckiej oraz radzenia sobie z bagażem niespłaconych długów.

20 października 2017 r.
Dzień Papieski
20 października w kościele parafialnym w Słupnie, członek zarządu Fundacji, Michał Korwin-Szymanowski współorganizował Dzień Papieski. Uroczystości składały się z koncertu, mszy oraz mini konferencji. Do zadań Fundacji należało poprowadzenie uroczystości związanych z upamiętnieniem świętego Jana Pawła II oraz przypomnienie nauki papieskiej dotyczącej małżeństwa, macierzyństwa i cierpienia. Całość uroczystości zwieńczyło złożenie kwiatów pod miejscowym Dębem papieskim.

26 lipca 2017 r.
Z „Kompasem wracamy” do Siedlec
W lipcu nasza fundacja miała możliwość realizowania programu „Finansowy kompas dla osadzonego” dla osób odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Działania były realizowane w ramach programu „Dwa Kroki” przygotowanego przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Przeprowadziliśmy 12 spotkań, w których brało udział, średnio, po 20 osób. Program składał się z dwóch części, pierwsza dotyczyła roli Narodowego Banku Polskiego w gospodarce i kreacji pieniądza, druga skupiała się na przekazaniu wiedzy praktycznej z zakresu finansów. Podczas drugiej części warsztatów, osadzeni poznali sposoby tworzenia budżetu domowego, różnice pomiędzy bankami a parabankami, instytucje świadczące pomoc konsumentom w wypadku sporu z instytucjami finansowymi. Liczne pytania słuchaczy świadczyły o ich zainteresowaniu prezentowaną tematyką. Zajęcia przeprowadził Michał Korwin-Szymanowski, członek zarządu fundacji i jednocześnie pracownik Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Liczymy, że zrealizowany program będzie wstępem do dalszej współpracy z Caritas diecezji Siedleckiej w zakresie edukacji ekonomicznej i konsumenckiej. (fotografie: ppor. Zbigniew Śpiewak, ZK w Siedlcach).Strona Zakładu Karnego w Siedlcach

15 maja 2017 r.
Koncert pamięci śp. Wojciecha Młynarskiego
Wojciech Młynarski (1941-2017) to zmarły niedawno poeta, wykonawca i autor piosenek. Fundacja postanowiła włączyć się w przygotowania recitalu piosenek poświęconego pamięci jego twórczości, który odbędzie się 19 maja. W trakcie spotkania będzie można nie tylko wysłuchać piosenek jego autorstwa w aranżacji instruktorów pracujących w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekanowie, ale i dowiedzieć się o inspiracjach i historiach powstawania konkretnych utworów. Koncert poprowadzi pracownik naszej Fundacji, Michał Korwin-Szymanowski.

20 kwietnia 2017 r.
Finansowy Kompas razem z Caritas
Z przyjemnością chcemy poinformować o kolejnej turze realizacji naszego sztandarowego programu z zakresu edukacji finansowej „Finansowy kompas dla każdego”. Od maja 2017 r. program będzie realizowany w ZK Siedlce jako część programu readaptacji osób osadzonych, realizowanego w ramach projektu Caritas Diecezji Siedleckiej. W ramach działań Fundacji odbędą się 4 cykle po 12 warsztatów, w trakcie których zostanie przeszkolone około 80 osób odbywających karę pozbawienia wolności. Część materiałów edukacyjnych dla Słuchaczy została przygotowana przez Narodowy Bank Polski. Osobą prowadzącą warsztaty będzie Michał Korwin-Szymanowski, członek zarządu Fundacji Zielony Promień, ale również animator w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka.

8 marca 2017 r.
Dzień Kobiet
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, wszystkim Paniom, Niewiastom, Kobietom, Damom, Dziewczynom i Dziewczynkom życzymy pięknych słonecznych dni, spełnienia marzeń, dużo zdrowia i wspaniałych osiągnięć. Zarząd Fundacji Zielony Promień

1 marca 2017 r.
Edukacja ekonomiczna w jednostkach penitencjarnych
W lutym bieżącego roku ukazał się kolejny numer kwartalnika Pedagogika Rodziny. Numer ten jest szczególnie ważny dla naszej Fundacji gdyż znajduje się w nim artykuł: Edukacja ekonomiczna w jednostkach penitencjarnych a kształtowanie postaw - doświadczenia Fundacji Zielony Promień, autorstwa Michała Korwin-Szymanowskiego. W pierwszej jego części został przedstawiony stan wiedzy ekonomicznej Polaków w oparciu o dostępne badania oraz dotychczasowe doświadczenia Fundacji w edukacji. W drugiej części wpływ wiedzy ekonomicznej na wykazywane postawy wobec ekonomii i finansów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który dostępny w zakładce: Do pobrania.

27 stycznia 2017 r.
Partycypacja obywatelska
Zagadnienie partycypacji obywatelskiej w instytucjach kultury to temat istniejący w europejskim muzealnictwie od przeszło 20 lat. Niestety, w Polsce zagadnienie to w dalszym ciągu jest sporadycznie poruszane a możliwości wynikające z zaangażowania społeczności lokalnych w życie instytucji kultury i sztuki nie są przedmiotem powszechnej dyskusji. Są jednak miejsca w Polce, gdzie dominuje inne podejście, stawiające nacisk na zachęcenie odbiorców do współtworzenia i współzarządzania dobrami kultury. Jak się tym zająć oraz jak pozyskać i zachęcić lokalną społeczność do działania, to tematy którym poświęcony był styczniowy cykl spotkań w Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie w których brał udział, jako doradca, pracownik naszej Fundacji Michał Korwin-Szymanowski. Cieszymy się z możliwości pracy z najlepszymi.

2 stycznia 2017 r.
Dary dla „św. Alberta”
Na samym początku naszych działań prospołecznych, których zwieńczeniem jest obecna Fundacja, była chęć pomocy słabszym i wykluczonym. Z racji miejsca działania naszej organizacji szczególną troską otaczamy Świetlicę Środowiskową „Oaza” prowadzoną przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. Św. Brata Alberta w Płocku. Podejmowane przez nas działania nie byłyby jednak możliwe gdyby nie wieloletnie zbiórki zabawek i odzieży prowadzone przez przedszkole nr 114 przy ulicy Langiewicza w Warszawie. Dary z tej mokotowskiej placówki, przekazywane przez naszą Fundację w okresie zimowym, od wielu lat wspomagają miejscową społeczność. W tym też miejscu chcieliśmy po raz kolejny podziękować pani Dyrektor przedszkola Maryli Rzecznik, jej pracownikom oraz szczególnie gorąco rodzicom i dzieciom za ich dobre serca a w konsekwencji, cały, aż po dach załadowany samochód z darami.

1 stycznia 2017 r.
Życzenia gorące.
W imieniu zarządu i rady fundacji Zielony Promień, proszę wszystkich naszych przyjaciół, znajomych i drogich kursantów o przyjęcie życzeń Dobrego, Spokojnego i Błogosławionego roku 2017. Aby udały się nam wszystkim nasze plany, nie tylko zawodowe ale i prywatne, aby był czas na dobry wypoczynek. Oby nowy rok przyniósł nam nowe pomysły w pracy na rzecz potrzebujących i byśmy mieli siłę służyć innym. Wszystkim polskim Więziennikom życzymy spokoju, wytrwałości, zadowolenia z trudnej pracy - służby na rzecz drugiego człowieka. Naszym kursantom więźniom - pokoju w sercu i udanego rozpoczęcia nowego, lepszego życia.

Prezes fundacji Zielony Promień - Grzegorz J. Korwin-Szymanowski z zespołem współpracowników.

11 listopada 2016 r.
Narodowe Świeto Niepodległości w Słupnie
Fundacja będąc szczególnie aktywna w działaniach na rzecz Służby Więziennej nie zapomina o społecznościach lokalnych. W b.r. nasi członkowie brali udział w obchodach Święta Niepodległości organizowanych w gminie Słupno, w powiecie płockim. Na uroczystości złożyła się konferencja w trakcie, której wygłoszono referaty nt. polityki monetarnej w okresie Pierwszej Wojny Światowej oraz o historycznych i społecznych uwarunkowaniach wyboru dnia 11 listopada na obchody Święta Niepodległości. Ten ostatni wygłosił członek zarządu fundacji, Michał Korwin-Szymanowski. W dalszej części spotkania odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Aleksandry Ziemińskiej-Marcjańskiej. Wypada także wspomnieć o konkursie historycznym, który się odbył pod koniec spotkania. Jego laureaci zostali obdarowani prezentami przygotowanymi przez Urząd Gminy w Słupnie oraz Fundację Zielony Promień.

5 października 2016 r.
Patronat dla programu Kompasik
Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym nasza fundacja otrzymała list z Ministerstwa Finansów, informujący, że ministerstwo obejmuje nasz nowy program swym patronatem. Chodzi o nasze najnowsze „dziecko”, jakim jest „Kompasik - finansowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży”. To warsztaty kierowane do najmłodszych, dzieci w wieku 7-12 lat. Chcemy w sposób dostępny i zrozumiały, czyli za pomocą dostosowania formy i dynamiki przekazu do możliwości umysłowych małego odbiorcy, przekazać podstawy wiedzy „ekonomicznej” na temat zarządzania finansami osobistymi oraz oszczędzania. W przypadku każdego człowieka jest to uzasadnione, ale w przypadku dzieci osób pozbawionych wolności to sposób na dotarcie z bardzo potrzebną wiedzą do dzieci, zagrożonych wykluczeniem społecznym, w dużej mierze odciętej od tej wiedzy. W przypadku dzieci funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej realizowane przez Fundację warsztaty oprócz funkcji edukacyjnej dodatkowo mają na celu docenienie tej grupy zawodowej poprzez przygotowanie dedykowanych zajęć dla dzieci. W obu sytuacjach współtworzymy świadomych konsumentów usług finansowych.

15 września 2016 r.
Badacze Wody
Nasza Fundacja to nie tylko działania na rzecz Służby Więziennej i społeczności lokalnych ale i zaangażowanie w programy edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Adamina Korwin – Szymanowska, członek Rady naszej Fundacji, była przewodniczącą jury podczas Gali Finałowej międzynarodowego programu edukacyjnego „Badacz Wody”. To ciekawy program edukacyjny, który daje tysiącom uczniów na całym świecie możliwość przeprowadzenia wspólnych działań związanych z ochroną zasobów wody, działając tym samym na rzecz swoich lokalnych społeczności. Uczestnictwo w programie jest darmowe dla wszystkich uczestniczących szkół. Najlepsze zespoły badaczy mają szansę na reprezentowanie swojego kraju podczas międzynarodowej ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 25 października w Londynie. Strona programu

6 września 2016 r.
Tak dla Mocy NIE dla przemocy
W dniu dzisiejszym w Zakładzie Karnym w Żytkowicach zaprezentowaliśmy nasze nowe zajęcia pt.: Tak dla Mocy, Nie dla Przemocy, dotyczące problemu przemocy i agresji. W grupie 15 osadzonych zaprezentowaliśmy program – prezentację, stworzoną przez mjr Magdę Chojnacką, psycholog z COSSW w Kaliszu oraz prezesa fundacji Zielony Promień, Grzegorza Korwin - Szymanowskiego. To program typowo prewencyjny, mający za zadanie naświetlić problem, przedstawić możliwe sposoby działania i dać wstępne rady dla tych, którzy chcą uniknąć tego typu zachowań i ich możliwych konsekwencji. Na zdjęciu Grzegorz Korwin-Szymanowski i Katarzyna Surowiec, psycholog w zakładzie karnym w Żytkowicach. Strona ZK w Żytkowicach

6 sierpnia 2016 r.
O Fundacji Zielony Promień w Forum Penitencjarnym
W najnowszym numerze „Forum Penitencjarnego”, miesięcznika Służby Więziennej, w bloku „temat miesiąca”, który w sierpniu ma tytuł „Współpraca SW z organizacjami pozarządowymi”, znalazł się materiał skreślony ręką Anety Łupińskiej, poświęcony naszej fundacji. Miło, że nasza działalność szkoleniowa, kierowana zarówno do funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa jak i do więźniów, zostaje doceniona. Dziękujemy Ci Forum.

30 lipca 2016 r.
Fundacja w Caritas Siedleckim
Wakacje to z jednej strony czas wolny dla dzieci i młodzieży, z drugiej okres, w którym należy zapewnić im opiekę. W lipcu i sierpniu nasza Fundacja włączyła się w program wakacyjny dla dzieci w wieku 7 -13 lat, organizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Tematyka zajęć, których prowadzenia się podjęliśmy dotyczy oszczędzania, zarządzania pieniędzmi oraz najczęściej spotykanych operacji bankowych takich jak: udzielanie kredytów, otwieranie rachunków lokat i prowadzenie rachunków rozliczeniowych. Ta trudna dla młodego odbiorcy tematyka jest przedstawiana przez wykwalifikowanych pracowników Fundacji w sposób ciekawy i przystępny. W oparciu o autorski program wykorzystujący różne techniki aktywizacji, składający się z szeregu gier i zabaw, uczniowie mają możliwość zapoznać się z wiedzą, która będzie im przydatna w dorosłości. Zrozumienie relacji pomiędzy pracą a wynagrodzeniem oraz wynagrodzeniem a wielkością oszczędności może być pomocne do osiągnięcia stabilizacji finansowej a być może nawet sukcesu finansowego w dorosłym życiu. Strona Caritas

13 czerwca 2016 r.
Przyszłość Europy
13 czerwca b.r. mieliśmy przyjemność gościć w murach pałacu Potockich w Natolinie, obecnie siedziby Centrum Europejskiego Natolin. Przyczyną była promocja książki Teodora Korwin-Szymanowskiego, L’avenir économique, social et politique en Europe – Przyszłość Europy w zakresie gospodarczym, społecznym i politycznym. Tematyka wystąpień zaproszonych gości dotyczyła polskiego wkładu w zjednoczenie europejskie oraz biogramu autora. Prezentowana publikacja stanowi dwujęzyczne, polsko – francuskie, wznowienie pracy wydanej w Paryżu w 1885 r. W nowatorski, jak na ówczesne czasy, sposób nakreśliła ona zagadnienie zjednoczenia europejskiego, skupiając się na aspektach gospodarczych. Uroczystość organizowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych otworzyła rektor Centrum Europejskiego Natolin - Ewa Ośniecka - Tamecka. Słowo wstępne wygłosił przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sekretarz Stanu ds. Europejskich Konrad Szymański. W trakcie spotkania referaty wygłosili prof. Radosław Żurawski vel Grajewski, Prof. Marek Kornat, Michał Korwin-Szymanowski. Fundacja uczestniczyła w powstaniu publikacji przygotowując część ilustracyjną oraz prowadząc kwerendę materiałów archiwalnych, koniecznych do powstania biogramu autora. Publikacja będzie oficjalnym prezentem wręczanym przez MSZ gościom zagranicznym.Strona MSZ

4 czerwca 2016 r.
Dzień Dziecka
W ostatnią sobotę dzięki zaproszeniu dyrektor okręgowej ppłk Elżbiety Jankowskiej rozstawiliśmy swoje stoiska w ośrodku w Popowie podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Małym bohaterom tego dnia zaproponowaliśmy coś „dla ciała” i coś „dla ducha”. Było, więc stoisko ze specjalistycznym mikroskopem elektronicznym. Dzięki 400 krotnemu powiększeniu, na ekranie komputera złapana przez dziecko mrówka, prezentowała się całkiem groźnie. Było też oglądanie różnych części roślin a nawet pasożytów. Dla „ciała” zaś uzdolniona wolontariuszka malowała dziecięce „buźki” w kwiatki, motylki i kocie mordki. Była też sprzedaż książek dla dzieci z autografem autora i zarazem prezesa Fundacji Zielony Promień. Pogoda dopisała, atrakcji było wiele a kucharze przygotowali wspaniały bigos i grochówkę. Strona OISW w Warszawie

30 maja 2016 r.
Zajęcia w Klubie Miłośników Historii i Tradycji
30 maja br. odbyło się kolejne już spotkanie Klubu Miłośników Historii i Tradycji Gminy Słupno, prowadzone przez członka naszej Fundacji. W jego trakcie uczestnicy mieli przyjemność wysłuchania prelekcji Jana Walusia na temat przydrożnych kapliczek i krzyży znajdujących się na terenie ziemi gulczewskiej, czyli obszarze trzech miejscowości: Gulczewa, Starego Gulczewa i Nowego Gulczewa. Autor w ciekawy sposób omówił historię pięciu obiektów i ich stan obecny. Zaprezentowane zdjęcia uatrakcyjniły przekaz. W drugiej części spotkania Michał Korwin-Szymanowski (z Fundacji Zielony Promień) przybliżył historię majątku Gulczewo, na przestrzeni od XIV w., kiedy to wieś należała do rodziny Gulczewskich herbu Prawdzic, do 1990 r. kiedy to zakończył życie PGR, założony na dobrach zabranych rodzinie Sztenbartów. Miłym akcentem była wycieczka na teren parku w Gulczewie, gdzie dzięki przychylności Państwa Sztenbartów, ponownie właścicieli, mogliśmy obejrzeć pozostałości parku oraz zabudowań dworskich oraz porównać stan obecny, z tym na zdjęciach z lat 70-tych XX w. Dewastacja, jaka została dokonana przez lokalną społeczność na majątku dworskim, jest często oglądanym obrazem w trakcie peregrynacji po dworach Polski.

19 maja 2016 r.
Nowy Program
Miło nam poinformować, że mamy gotowy nowy program: Tak dla Mocy, Nie dla Przemocy. Długo go przygotowywaliśmy, ale sądzimy, że może być on ciekawą propozycją nie tylko dla więźniów czy funkcjonariuszy „Służby”, ale dla każdego człowieka, który chce nad sobą pracować. Przygotował go zespół autorów ze Służby Więziennej oraz fundacji Zielony Promień. Wkrótce nowe propozycje, m.in. o Zarządzaniu czasem oraz rozszerzający umiejętności zabawy z dziećmi. Więcej: Strona programu

21 kwietnia 2016 r.
Zielony Promień w Czarnem
Dzięki zaangażowaniu naszego pomorskiego przyjaciela Jacka Piotrowskiego, otwartości dyrekcji zakładu karnego, pracy włożonej przez funkcjonariuszy działu penitencjarnego mieliśmy możliwość goszczenia w Czarnem. Ta jedna z większych jednostek penitencjarnych w Polsce jest o tyle nietypowa, że na jej terenie działa kilka zakładów pracy, m.in. fabryka mebli czy drukarnia. Niewątpliwie osiągnięciem jest, że pracuje ponad 500 osadzonych, to więcej niż 1/3 stanu więźniów. Jest także szkoła a właśnie kończą budowę szpitala. Na miejscu działa, obecnie jedyny w kraju, Ośrodek szkolenia przewodników i tresury psów służbowych. Zostaliśmy przyjęci niezwykle gościnnie a w zajęciach przeznaczonych dla funkcjonariuszy wzięło udział aż 24 z nich. Były oczywiście zajęcia dla osadzonych. Obie grupy nagrodziły nas dobrym słowem i stwierdzeniami, że to, co robimy na pewno będzie dla nich przydatne.

11 kwietnia 2016 r.
Konkurs Historyczny
Fundacja Zielony Promień ma przyjemność poinformować o konkursie historycznym dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu płockiego, pod tytułem: „Niepodległość po Mazowiecku”. Naszym celem jest wzrost świadomości historycznej młodzieży oraz zapoznanie jej z kulturą i historią lokalną. Konkurs jest w zamyśle pierwszym etapem celebracji zbliżających się obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Więcej: Strona programu Ocalić od zapomnienia

6 kwietnia 2016 r.
Konferencja w Bełchatowie
6 kwietnia 2016 r. w Bełchatowie odbyła się III ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Pedagogika w służbie instytucjonalnej profilaktyki zagrożeń i patologii społecznych oraz resocjalizacji”. Fundacja była reprezentowana przez Michała Korwin-Szymanowskiego, który zreferował zaangażowanie Fundacji w edukację ekonomiczną więźniów. Udział w konferencji był okazją do nawiązania szeregu nowych kontaktów, które jak wierzymy będą procentowały w przyszłości.

5 kwietnia 2016 r.
Życzenia Wielknocne w Amicusie
5 kwietnia 2016 r. w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyło się spotkanie świąteczne oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, w którym brał udział przedstawiciel Fundacji. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz. Temat upamiętniania dorobku ziemiańskiego jest Fundacji wyjątkowo bliski. Wspomniane uroczystość była okazją do rozmów na temat aktualnie realizowanych przez nas programów historycznych skierowanych do społeczności lokalnych. (foto: Joanna Gwiazdowska)

30 marca 2016 r.
Poszukiwania w Słupnie
28 sierpnia 1942 roku w miejscowości Słupno w pow. płockim została zamordowana przez niemieckich okupantów grupa około 20 polskich obywateli. Już w rok po wojnie, w miejscu gdzie złożono ciała pomordowanych stanął pomnik upamiętniający ofiary terroru. Nasza Fundacja, na prośbę przedstawicieli społeczności lokalnej, postanowiła zaangażować się w działania mające na celu poznanie okoliczności zbrodni, a także faktycznej liczby ofiar, co do której nie ma pewności. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z szeregiem organizacji: Instytutem Pamięci Narodowej, Radą Pamięci Walk i Męczeństwa, Polskim Czerwonym Krzyżem. Mamy nadzieję, że już wkrótce odnajdą się dokumenty a my dowiemy się więcej o pomordowanych ze Słupna.

25 luty 2016 r.
Otwórzmy serca
W czwartkowe popołudnie w sali widowiskowej IGB Mazovia mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w VII edycji charytatywnego koncertu „Otwórzmy serca”. Poprzez aukcje przedmiotów wykonanych przez więźniów oraz przekazanych przez sponsorów, warszawska Służba Więzienna pomaga chorym dzieciom. Organizatorem jest dyrekcja OISW w Warszawie. Zaproszeni artyści zaprezentowali bogaty program. Po znakomitym występie chóru funkcjonariuszy SW był czas na piosenki disco i elektryzujący show skrzypaczki Magdaleny Szymańskiej. A potem licytacja, czasem bardzo gorąca i rozdanie wylosowanych nagród (każdy los wygrywał). Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni usłyszeli, jak zwykle pełne ciepła podziękowania płk Anny Osowskiej-Rembeckiej, dyrektor okregowego SW w Warszawie, która nigdy nie zapomina o uhonorowaniu wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób włączają się we współpracę. Dziękujemy za zaproszenie i już czekamy następną edycję.Strona OISW

10 luty 2016 r.
Warsztaty na Służewcu
W dniu dzisiejszym zaczęliśmy cykl warsztatów („Finansowy kompas dla każdego”) w Areszcie Śledczym w Warszawie-Służewcu. Choć to duża jednostka, (pojemność 1152 osadzonych) grupa więźniow-kursantów nie była wielka, ale za to bardzo aktywna. Panowie z początku nieufni, stopniowo się „rozkręcali” tak, że gdy zajęcia się skończyły seria pytań trwała nadal. Proszono o konkretne tematy i informacje które chcieliby usłyszeć podczas następnego spotkania. Postaramy się spełnić te prośby, bo warsztaty przez nas opracowane to nie gadanie dla gadania, ale próba odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i najbardziej gorące problemy dotyczące szczególnie: oszczędzania, podejmowania rozsądnych decyzji finansowych oraz w kontaktach klient – bank.

8 luty 2016 r.
97 lat Polskiej Służby Więziennej
Już 97 lat służą, chronią i prowadzą działania resocjalizacyjne polscy więziennicy. Z okazji 97 rocznicy powstania Służby Więziennej Fundacja Zielony Promień składa serdeczne życzenia bezpiecznej i owocnej służby, samych sukcesów zawodowych i spełnienia marzeń osobistych, wszystkim Więziennikom - funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym SW.

foto: Piotr Kochański Strona Służby Więziennej

26 stycznia 2016 r.
Kompas wskazał Radom
Bezpieczne korzystanie z kart płatniczych oraz sposoby lokowania oszczędności były tłem do dyskusji, która wywiązała się w trakcie warsztatów realizowanych w Areszcie Śledczym w Radomiu. Liczne grono słuchaczy, wśród nich dyrekcja jednostki, zasypali nas pytaniami, podawali swoje własne przykłady, chętnie wchodzili w dyskusje. Tematem budzącym szczególne spory były kredyty frankowe. Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze brać okazji zajęciach „Finansowego kompasu dla każdego” mówimy - niech żałują, a słuchacze z Radomia, mamy nadzieję, to potwierdzą.

22 stycznia 2016 r.
O Fundacji portalu Służby Więziennej
Miło nam bardzo, że nasze działania zostały dostrzeżone przez Służbę Więzienną. Dziś, 22 stycznia na portalu internetowym „Służby” w dziale: Praca, działanie, aktywność ukazał się artykuł mjr Elżbiety Krakowskiej z zespołu prasowego CZSW pt. „Zielony Promień dla Służby”. Opisano tam nasze zamierzenia i dotychczasowa działalność. Będziemy się starać nadal, za docenienie dziękujemy! Strona Służby Więziennej

20 stycznia 2016 r.
Warsztaty w Żytkowicach
Kolejne warsztaty mieliśmy okazję przeprowadzić w Zakładzie Karnym w Żytkowicach. Dzięki gościnności dyrektora ppłk Grzegorza Mazura mogliśmy zaprezentować kilka tematów z naszego programu „Finansowy kompas dla każdego” kilkunasto osobowej grupie funkcjonariuszy. Wielu wśród nich wykazało się dużą wiedzą w sprawach bankowych. Po zajęciach było jeszcze wiele pytań i propozycji nowych warsztatów które fundacja mogłaby przygotować, bo jak zapewniła nas przemiła funkcjonariuszka z działu kadr, naprawdę by się przydały. Żywa reakcja słuchaczy i ich propozycje skierowane do fundacji były dla nas wielkim prezentem i dowodem, że nasze zajęcia skierowane do funkcjonariuszy i pracowników „Służby” są doceniane i naprawdę potrzebne.

18 stycznia 2016 r.
Konferencja w siedleckim Caritas
18 stycznia br. mieliśmy przyjemność udziału w konferencji „Współpraca na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w województwie mazowieckim” zorganizowanej przez Siedlecki Caritas oraz Stowarzyszenie Równych Szans Bona Fides. Dziękujemy pracownikom Caritas za zaproszenie i choć o konferencji dowiedzieliśmy się niecałą godzinę wcześniej, organizatorzy z uśmiechem zapewnili nas, że będzie im miło, jeśli z zaproszenia skorzystamy. Tematyka obejmowała zagadnienie pomocy postpenitencjarnej ofiarom przestępstw. Prezes stowarzyszenia Bona Fides Iwona Przewor, przedstawiła zasady udzielania pomocy przez jej organizację w ramach Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej. Nawiązaliśmy nowe kontakty, które jak mamy nadzieje, zaowocują nowymi działaniami fundacji na rzecz osób skazanych.

15 stycznia 2016 r.
Patronat Ministerstwa Finansów
15 stycznia br. odebraliśmy na poczcie list z Biura Edukacji Finansowej Ministerstwa Finansów, informujący, że Ministerstwo, przychylając się do naszej prośby, obejmie program `Finansowy kompas dla każdego` realizowany w jednostkach penitencjarnych, swoim patronatem. Dziękujemy!

31 grudnia 2015 r.
Honorowy Patronat Ministerstwa
Ostatniego dnia grudnia tego roku, dotarła do nas (mailowo) informacja, że Pani Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej objęła program `Finansowy kompas dla każdego` patronatem honorowym. Cieszymy sie, że nasze starania zyskują uznanie w oczach urzędów, z powołania zajmujących się sprawami społecznymi.

10 grudnia 2015 r.
Gwiazdki, gwiazdkom na gwiazdkę
W miejscowym Oddziale Zewnętrznym, należącym do Aresztu Śledczego w Grójcu odbyły się jak co roku Mikołajki. To już wieloletnia tradycja kontynuowana przez kolejnych dyrektorów Aresztu grójeckiego by zapraszać dzieci na imprezę mikołajkową. Odbywa się ona już od lat pod hasłem `Gwiazdki gwiazdkom na gwiazdkę`. W tym dniu funkcjonariusze Służby Więziennej czytają dzieciom bajki. Nie sami zresztą, bo do wspólnego czytania zapraszają przedstawicieli innych służb mundurowych: Policji, Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Staży dla zwierząt, Straży Granicznej. Po czytaniu jest zawsze występ jasełkowy lub koncert, w tym roku przedstawienie bożonarodzeniowe zaprezentowały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu. A na koniec….. Przyszedł prawdziwy święty Mikołaj, by wszystkim dzieciakom obecnym na uroczystości dać prezenty. Mikołajkowe spotkanie zakończyła kolacja wigilijna z życzeniami i dzieleniem się opłatkiem. Nie chcemy tworzyć plotek, ale wiemy na pewno, że święty Mikołaj ma pewne związki z naszą fundacją:))). Strona OZ w Stawiszynie

26 listopada 2015 r.
W Chmielowskim OZ-ecie
Tego dnia, po zakończeniu dwu dniowych warsztatów dla skazanych kobiet w Areszcie Śledczym w Nisku udaliśmy się do pobliskiego Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie. Honory gospodarza pełnił wychowawca por. Lucjan Chmielowski, który już czekał na nas z gorącą herbatą, pysznymi ciastkami i szerokim uśmiechem. Tu dla grupy 30 więźniów przeprowadziliśmy warsztaty pt. `Nie dam się oszukać`. I choć pytań nie było wiele, widać było, że tematyka wzbudza zainteresowanie. Może zasłyszane informacje pozwolą słuchaczom uniknąć kiedyś kłopotów?

25 – 26 listopada 2015 r.
Nasze pierwsze warsztaty dla skazanych kobiet
W Areszcie Śledczym w Nisku w dniach 25 i 26 listopada br. przeprowadziliśmy dwie edycje warsztatów dla kobiet. W środę był to `Finansowy kompas dla każdego`, w czwartek `Nie dam się oszukać`. Podczas obu warsztatów panie żywo reagowały, zadawały wiele pytań. Chętnie dzieliły się też własnymi doświadczeniami odnośnie problemów przez nas poruszanych. Po zakończeniu wianuszek słuchaczek otoczył prelegentów. W środowej grupie było 20, w czwartkowej 23 pań i wiele z nich przygotowywało się do wyjścia na zwolnienie warunkowe. Jedna dosłownie w czasie naszych zajęć, bo w pewnym momencie pojawił się funkcjonariusz ochrony, który z imienia i nazwiska wywołując jedną z uczestniczek, zakończył słowami: właśnie pani wychodzi!

25 listopada 2015 r.
25 listopada, na ziemi sandomierskiej, w inspektoracie rzeszowskim
W Areszcie Śledczym w Nisku powitano nas niezwykle ciepło i przyjaźnie. Podczas mej pracy w Forum Penitencjarnym bywałem tu wielokrotnie. W tutejszej jednostce działem penitencjarnym kieruje pani mjr Simona Wójtowicz i to jej oraz otwartemu na nowe propozycje dyrektorowi jednostki ppłk Kazimierzowi Krupie zawdzięczamy to zaproszenie. Jeszcze przed południem rozpoczęliśmy pierwszą edycję warsztatów `Finansowy kompas dla każdego` dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. To mała jednostka, więc obecność na zajęciach grupy 10 funkcjonariuszy to jakby w innej, dużo większej, przyszło ich co najmniej 100. Widząc reakcje słuchaczy, chyba się podobało. Padało wiele pytań a wśród nich to dla nas najprzyjemniejsze: kiedy przyjedziecie ponownie? Mamy nadzieje że już niedługo zagościmy tu ponownie z kontynuacją `Kompasu…` i następnymi propozycjami.

19 listopada 2015 r.
Kompasowe warsztaty w Białej Podlaskiej
19 listopada br. w zakładzie karnym w Białej Podlaskiej, w niezwykle gościnnej atmosferze zaczęliśmy cykl warsztatów `Finansowy kompas dla każdego`. Na sali zebrała się dwudziestka funkcjonariuszy i cywili z różnych działów jednostki. Na początku było trochę zdziwienia, że nie o `pracowych` sprawach przyjechaliśmy opowiadać. Że to nie jest kolejne szkolenie doskonalące zawodowo, ale chęć przekazania jak określił jeden z funkcjonariuszy, wiedzy życiowo potrzebnej. Zaczęliśmy od informacji o domowych finansach, oszczędzaniu, budżecie domowym itp. Było wiele ciekawych pytań, interesujących rozmów i nawet po zakończeniu zajęć trudno nam było się rozstać. Już niedługo, jak mamy nadzieję, będzie możliwość ponownego spotkania. Dziękujemy za miłe przyjęcie!

P.S. Tym z państwa, którzy będą czytali tę wiadomość, i nie wiedzą gdzie leży Biała Podlaska, a zdarzyło się już im zapomnieć geografii, spieszymy donieść, że Biała Podlaska, nie leży koło Białegostoku. Naprawdę :)))

17 listopada 2015 r.
Polski ojciec Zjednoczonej Europy
Na przełomie września i października 2015 roku została wydana (w zasadzie wznowiona, bo pierwsze wydanie miało miejsce w 1885r.) praca Teodora Korwin-Szymanowskiego: L’avenir économique, social et politique en Europe (Przyszłość Europy w zakresie gospodarczym, społecznym i politycznym). Tematem tej XIX w. rozprawy są podstawy teoretyczne zjednoczenia europejskiego. Urodzony w pierwszej połowie XIX wieku Teodor Szymanowski był jednym z pierwszych Polaków, ale i ogólnie, europejczyków zajmujących się zagadnieniem stworzenia federacji państw europejskich, posiadającej wspólny bank i wspólną gospodarkę. Praca ta została wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, przy współudziale Fundacji Zielony Promień. Wkrótce na naszej stronie podamy informację o terminie promocji tej książki. Więcej i formacji na ten temat, już wkrótce, w zakładce `Programy dla lokalnych społeczności`.Strona MSZ

16 listopada 2015 r.
Finansowy kompas wskazuje Siedlce
W poniedziałek 16 listopada br. w Siedleckim Zakładzie Karnym rozpoczęliśmy cykl warsztatów `Finansowy kompas dla każdego`. W nowoczesnej, elegancko urządzonej sali konferencyjnej w jednym z najstarszych więzień Polsce (rok założenia 1844), mieliśmy przyjemność przekazać porcję wiedzy kilkunasto osobowej grupie funkcjonariuszy i pracowników tutejszej jednostki. Będziemy kontynuować…

5 listopada 2015 r.
Co jest za murem?
5 listopada br. w warszawskiej klubokawiarni `Czuły Barbarzyńca` odbyła się promocja książki `Co jest za murem` autorstwa Karoliny Lijklemy. Kierowana jest do najmłodszych czytelników. Opowiada w sposób przystępny i atrakcyjny, o tym, czym jest więzienie. O atrakcyjności przekazu świadczy sposób ujęcia tematu i piękne ilustracje. Publikacja ta, wypełniając istniejącą lukę na rynku wydawniczym, może być cenną pomocą dla wszystkich, którzy chcieliby w przystępny sposób opowiedzieć najmłodszym o świecie za kratami. Partnerami projektu są Centralny Zarząd Służby Więziennej i Fundacja `Sławek`. Patronatem honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka. Promocje książki uświetnili swą obecnością gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, płk Włodzimierz Paszkowski dyrektor biura dyrektora generalnego, płk Anna Osowska-Rembecka Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej, Marek Łagodziński prezes fundacji `Sławek` oraz przedstawiciele fundacji i organizacji społecznych. Strona Służby Więziennej

2 listopada 2015 r.
Warsztaty dla osadzonych w Płońsku
2 listopada br. nasza fundacja rozpoczęła warsztaty dla więźniów w Areszcie Śledczym w Płońsku. W sali świetlicy, kilkunastu skazanych uczestniczyło w zajęciach pt. Nie dam się oszukać. Tematem były techniki manipulacji stosowane przez sprzedawców dóbr i usług wszelakich. Chcemy pokazać kursantom, i to zarówno więźniom jak i funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej jak można bronić się przed propozycjami super okazyjnych zakupów. Temat dotyczy każdego człowieka, każdej grupy społecznej, bo celem zabiegów handlowców jesteśmy wszyscy.

28 września 2015 r.
Warsztaty dla Służby Więziennej rozpoczęte!
W słoneczny poniedziałkowy poranek zaczęliśmy nasze pierwsze zajęcia z funkcjonariuszami i pracownikami płońskiego aresztu. Kilkanaście osób (w tym dyrektor mjr Sławomir Biliński), dużo pytań i trudna tematyka ekonomiczno-bankowa. Program którego częścią są warsztaty zatytułowany jest: Finansowy kompas dla każdego. Mówiliśmy o bankach i parabankach, uczyliśmy się czytać oferty lokat i kredytów. Był czas na rozmowę o kredytach we frankach. Zajęcia osłodziliśmy fundacyjnymi „krówkami” a za tydzień w tym samym miejscu będziemy prezentować nowe tematy. No i, jak mamy nadzieję, z naszą propozycją ruszymy teraz w Polskę. Strona Aresztu

12 września 2015 r.
XVII Dni Gminy Mała Wieś
Jako, że jednym z celów naszej fundacji jest działanie na rzecz społeczności lokalnych, w ostatnią sobotę nasz przedstawiciel uczestniczył w XVII Dniach Gminy Mała Wieś. Michał Korwin-Szymanowski wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Gminnym Centrum Kultury Multi Osada gdzie wygłosił odczyt na temat etosu wychowania w rodzinach ziemiańskich. Zdjęcia z uroczystości dostępne na Facebookowym profilu Fundacji.

5 września 2015 r.
Dożynki w Bodzanowie
Dożynki – radosne święto dziękczynienia za plony i urodzaj. W tym roku Fundacja Zielony Promień miała zaszczyt po raz pierwszy uczestniczyć w dożynkach powiatu płockiego, które odbyły się 6 września w Bodzanowie. Pomimo nie najlepszej pogody, atmosfera festynu towarzyszącego uroczystości była gorąca. Cieszymy się, że mogliśmy razem z miejscową społecznością uczestniczyć w tym ważnym dla niej wydarzeniu. W trakcie obchodów mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z działalnością fundacji i zakupienia publikacji „Zasłużone osoby i rody z gminy Mała Wieś”, będącej pokłosiem naszego pierwszego programu zrealizowanego lokalnie – Przywrócić Jadwigę.

Czerwiec/Lipiec 2015 r.
Festyn rodzinny w Podgórzu
Pokazy tańca, występy dzieci, występy zespołu muzycznego, konkurs na najlepsze ciasto, gry i zabawy dla dzieci i rodzin… Uf, długo by wymieniać wszystkie atrakcje obecne podczas pikniku rodzinnego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Podgórzu. Z wielką przyjemnością włączyliśmy się w przygotowanie uroczystości. Kto nie był, niech żałuje. Już czekamy na następną okazję do wspólnego działania. Zdjęcia dostępne na naszym profilu na Facebooku Fundacja Zielony Promień - Rayon Vert.

20 czerwca 2015 r.
65 rocznica szkoły w Cieślach
Pod koniec czerwca nasza fundacja aktywnie włączyła się w organizację uroczystości 65 rocznicy powołania Szkoły Podstawowej w Cieślach w gminie Bodzanów. W trakcie uroczystości przybyli goście mieli możliwość zapoznania się z działalnością Fundacji oraz zakupu książek dla dzieci oferowanych przez Fundację Zielony Promień.

16 czerwca 2015 r.
Konferencja nt. organizacji proobronnych
10 czerwca (wiadomość umieszczamy po programie Przywrócić Jadwigę, wcześniej nie było czasu:)) odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa `Miejsce i rola organizacji pro obronnych w systemie bezpieczeństwa`. Fundacja zgodnie z jednym z naszych celów statutowych, dotyczącym działań na rzecz zwiększania obronności kraju, wzięła udział w obradach. Szczególnie dyskutowanym zagadnieniem była możliwość aktywizacji lokalnych społeczności poprzez włączenie ich w proces tworzenia sieci inicjatyw proobronnych `Gwardii narodowej`.

12 czerwca 2015 r.
Przywrócić Jadwigę - finał projektu
12 czerwca o godzinie 10.00 w Kępie Polskiej mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Klemensa rozpoczęły się uroczystości związane z zakończeniem projektu Przywrócić Jadwigę. Po mszy św. została poświęcona tablica upamiętniająca Jadwigę Nakwaską. Po złożeniu wieńców przed wejściem do krypty grobowej, goście udali się do Małej Wsi, gdzie kontynuowano uroczystości. Po wystąpieniach starosty Płockiego Mariusza Bieńka, władz samorządowych gminy i dyrekcji gimnazjum program artystyczny zaprezentowali uczniowie gimnazjum. Mieliśmy przyjemność zobaczyć przedstawienie teatralne, dwa koncerty fortepianowy i kwartetu na trzy puzony i tubę po których odbyło się seminarium naukowe poświęcone ziemi wyszogrodzkiej. Wystąpili historycy: Andrzej Barciński, Andrzej Jeznach i Michał Korwin-Szymanowski. Po referatach goście obejrzeli wystawę przygotowaną w ramach projektu przez uczniów gimnazjum. Więcej na stronie Przywrócić Jadwigę.

1 czerwca 2015 r.
Dzień Dziecka w szkole podstawowej
1 czerwca przedstawiciele naszej Fundacji mieli niezwykle miłą możliwość uczestniczenia w Dniu Dziecka w szkole podstawowej w Cieślach, pow. płocki. Uczestnikom konkursu plastycznego, w którym więzi udział uczniowie klas 0-3, przekazaliśmy drobne upominki. Było dużo śmiechu, zabaw i duma z prawdziwej wystawy, na której znalazły się prace wszystkich uczestników.

31 maja 2015 r.
Dzień Dziecka Ośrodku Służby Więziennej
W niedzielę, dzięki zaproszeniu przez panią płk Annę Osowską-Rembecką dyrektor okręgową SW przedstawiciele naszej fundacji brali udział w festynie z okazji Dnia Dziecka w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie. Przy naszym stoisku, oprócz odpowiedzi na liczne pytania związane z naszymi zamierzeniami pracy na rzecz funkcjonariuszy i pracowników Służby oraz więźniów, sprzedawaliśmy ksiązki dla dzieci a wszystkich chętnych raczyliśmy wspaniałymi krówkami ciągutkami z najstarszej w Polsce f-my produkującej ten typ słodkości, L. Pomorski i Syn, z logo naszej fundacji. Więcej na stronie OSSW w Popowie

21 maja 2015 r.
Fundacja Zielony Promień w Archiwum Społecznym
Po kilkumiesięcznych przygotowaniach chcielibyśmy poinformować iż, w ramach współpracy z Fundacją Karta, będziemy tworzyć Archiwum Społeczne. Archiwa Społeczne są oddolnym ruchem kultywowania i dbania o tradycję. Zajmują się one zachowywaniem świadectw codzienności, lokalnej historii, urywków pamięci o tych, którzy odeszli. Dokumentują obszary, których najczęściej nie uwzględnia instytucjonalna archiwistyka. Pozwalają spojrzeć na historię przez pryzmat dziejów danej osoby, rodziny, grupy społecznej. Zebrane dotychczas materiały archiwalne będziemy umieszczać w cyfrowym archiwum do którego link podamy wkrótce.

18 maja 2015 r.
FIO Mazowsze Lokalne
Z przyjemnością chcemy poinformować, iż program `Kępskie Dziuplaki` przygotowany przez członków Fundacji został zakwalifikowany do realizacji w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) Mazowsze Lokalnie. Już we wrześniu rozpoczną się zajęcia z uczniami w Szkole Podstawowej w Cieślach na temat ptaków i ich zwyczajów.

8 maja 2015 r.
Seminarium w ZK w Wojkowicach
W piątek, ósmego maja na terenie Zakładu Karnego w Wojkowicach odbyło się seminarium naukowe pt. `Działania pomocowe a readaptacja społeczna osadzonych w wieku senioralnym`. Organizatorzy, Służba Więzienna i Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej zaproponowali szeroki i bardzo interesująco zrealizowany zestaw tematów. Oprócz opisu stanu istniejącego, przez formy pracy aż po konkretne, w tym medyczne rekomendacje. Dzięki wystosowanemu zaproszeniu, przedstawiciel fundacji miał możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu. Na zdjęciu jeden z murali na ścianie spacernika w ZK W Wojkowicach.

5 maja 2015 r.
FIO Mazowsze Lokalnie
Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, ze przygotowany przez fundację projekt 'Pokażmy światu, co nas boli. Żeńska Akademia Fotografii` został zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) Mazowsze Lokalnie. Prezentowany przez nas projekt ma na celu zwiększenie zaangażowania kobiet w życie lokalnej społeczności. W ramach projektu planowane są warsztaty fotograficzne oraz wystawa prac uczestniczek programu.

29 kwietnia 2015 r.
Przywrócić Jadwigę
Tablica epitafijna poświęcona Jadwidze Nakwaskiej jest już przygotowywana w zakładzie kamieniarskim w Płocku. Jej uroczyste osłonięcie nastąpi po mszy świętej 12 czerwca w kościele w Kępie Polskiej. Dokładny plan uroczystości dostępny jest w zakładce Do Pobrania oraz na stronie programu Strona programu Przywrócić Jadwigę

29 kwietnia 2015 r.
Kępskie Dziuplaki
Mało znalazłoby się osób, które nie lubią ptaków i które drażni ptasi trel. Członkowie Fundacji postanowili wziąć udział w konkursie grantowym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) Mazowsze Lokalnie, mającym na celu edukację ekologiczną oraz ochronę przyrody. Planowany projekt będzie się składał z dwóch części: zajęć edukacyjnych podczas których grupa uczniów zostanie zapoznana ze zwyczajami związanymi z żerowaniem i zwyczajami lęgowymi ptaków oraz w drugim etapie, zawieszenia w okolicach wsi Kępa Polska i Cieśle około 60 budek lęgowych. Obecnie czekamy na wyniki drugie etapu konkursu. Trzymajmy kciuki!

22 kwietnia 2015 r.
Podpisanie umowy ze Służbą Więzienną
22 kwietnia br. w siedzibie okręgowego inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie podpisaliśmy umowę o współpracy. Służbę Więzienną reprezentowała dyrektor okręgowa pani płk Anna Osowska-Rembecka, fundację reprezentował jej prezes, Grzegorz Korwin-Szymanowski. Ta ważna dla naszej fundacji umowa jak mamy nadzieję pozwoli na rozwinięcie pożytecznej dla obu stron współpracy. Jako jedni z nielicznych pośród organizacji społecznych mamy w swoich zainteresowaniach nie tylko pomoc osadzonym ale i pracę na rzecz funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.

3 marca 2015 r.
Z wizytą w Lesznie
3 marca br. Michał Korwin-Szymanowski, przedstawiciel fundacji udał się z wizytą do gminy Leszno. Z wójtem Andrzejem Cieślakiem były prowadzone rozmowy na temat możliwości aktywnego włączenia się Fundacji w ważne dla miejscowej społeczności wydarzenia. Jednym z efektów spotkania jest pomysł nazwania miejscowej szkoły imieniem Józefa Szymanowskiego. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela oraz rozmowa z miejscowym proboszczem ks. Piotrem Pawłem Laskowskim. Szczególne wrażenie na przedstawicielu fundacji zrobił klasycystyczny pałac znajdujący nieopodal Urzędu Gminy, onegdaj będący siedzibą Korwin-Szymanowskich.

3 marca 2015 r.
Przywrócić Jadwigę
Projekt „Przywrócić Jadwigę” jest już na finiszu. Kończone są już projekty plansz wystawowych. We wtorek, 3 marca br. miało miejsce przedostatnie spotkanie z uczniami – uczestnikami programu. W trakcie zajęć mieli oni możliwość zapoznania się z elementami stroju szlacheckiego takimi jak kontusz i żupan, nie tylko oglądając prezentowane stroje ale i przymierzając je. Strona programu Przywrócić Jadwigę

2 marca 2015 r.
Z wizytą w Baranowie
2 marca br. miało miejsce spotkanie przedstawiciela fundacji Michała Korwin-Szymanowskiego z władzami gminy Baranów. Stronę samorządową reprezentował Pan wójt Andrzej Kolek oraz sekretarz rady gminy Pan Roman Bodych W trakcie rozmów omawiana była kwestia możliwości współpracy na płaszczyźnie edukacji oraz propagowania i utrwalania tradycji lokalnych. Wierzymy, iż już niedługo będziemy mogli pochwalić się pierwszymi wspólnie realizowanymi projektami.

15 stycznia 2015 r.
Fundacja laureatem konkursu
15 stycznia br. nasza fundacja stała się laureatem konkursu 'Tu mieszkam, tu zmieniam'. Konkurs ogłosił Bank Zachodni WBK, a doceniono nasz program 'Przywrócić Jadwigę', upamiętniający Jadwigę Nakwaską. W tych dniach zaczynamy jego realizację a o postępach będziemy informować na naszej stronie. Wręczenie pamiątkowych dyplomów odbyło się podczas wieczornej uroczystości, której jednym z punktów był koncert symfoniczny. Strona programu Przywrócić Jadwigę

23 grudnia 2014 r.
Wyjazd z darami do Płocka
Jednym z celów Fundacji Zielony Promień jest wspieranie osób w trudnej sytuacji materialnej. Dlatego od ponad 15 lat pomagamy mieszkańcom powiatu płockiego przygotowując transport ubrań, zabawek oraz produktów spożywczych (zwłaszcza słodyczy) które staramy się dostarczyć w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie. Odbiorcą i dysponentem naszej pomocy jest Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. Św. Brata Alberta, mieszczące się w Płocku przy ulicy Kościuszki 5. Dnia 23 grudnia br. wolontariusze Fundacji wraz z prezesem Grzegorzem Korwin-Szymanowskim przygotowali i dostarczyli dary do siedziby stowarzyszenia. Fundacja pragnie wyrazić z tej okazji swoją wielką wdzięczność dyrekcji i pracownikom przedszkola nr 114 w Warszawie, przy ul. Langiewicza, w tym szczególnie p. Maryli Rzecznik dyrektorce placówki, którzy przygotowali dary oraz wszystkim rodzicom którzy je przekazali.

22 grudnia 2014 r.
Książki dla Wyszogrodu
22 grudnia br. fundacja przekazała książki naukowe dla Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. „Trzy metry bieżące” woluminów zasiliły miejscową bibliotekę. Wierzymy iż przekazana literatura nie tylko wzbogaci posiadane zasoby ale i umożliwi dalsze badania naukowe nad historią regionu.

3 listopada 2014 r.
Kępska Dobrodziejka
Coraz bliżej do początku realizacji projektu upamiętniającego postać Jadwigi Bolesławowej Nakwaskiej. W styczniu zostanie zaprezentowany projekt tablicy epitafijnej, która zostanie umieszczona w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa w Kępie Polskiej gdzie jest pochowana. Już teraz chcielibyśmy zaprosić do udziału w projekcie badania życia Jadwigi i rodzin ziemiańskich Mazowsza Płockiego wszystkich zainteresowanych tematem uczniów szkół gimnazjalnych z gmin Bodzanów i Mała Wieś w tym szczególnie uczniów sołectwa Kępa Polska. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie dane kontaktowe znajdują się w zakładce „kontakt”. przez zakładkę kontakt na naszej stronie. Strona programu Przywrócić Jadwigę

1 października 2014 r.
Tablica upamiętniająca Jadwigę Nakwaską
W ramach prowadzonych działań na rzecz lokalnych społeczności oraz promowania postaw pro społecznych i pro patriotycznych Fundacja Zielony Promień przygotowuje przy wsparciu Profesora Teodora Szymanowskiego tablicę upamiętniającą Jadwigę Nakwaską. Ta dobrodziejka kościoła Kępskiego nie doczekała się jak dotąd godnego jej upamiętnienia. Epitafium poświęcone Jadwidze Nakwaskiej wmurowane zostanie w kościele św. Klemensa w Kępie Polskiej gdzie jest pochowana.

26 września 2014 r.
Wizyta w Konopiskach
We wrześniu bieżącego roku członek rady Fundacji Michał Korwin-Szymanowski odbył podróż do Gminy Konopiska w celu nawiązania kontaktów z miejscowymi władzami. Pragnąc realizować cel statutowy jakim jest kultywowanie tradycji oraz budowanie poczucia tożsamości w lokalnych społecznościach zamierzamy w najbliższym czasie odbyć kolejne spotkania ze społecznościami gmin wiejskich złączonych historią poprzez rodzinę Korwin-Szymanowskich. Wierzymy, że odwołanie się do tradycji i oparcie się na lokalnej historii może pomóc w budowaniu społeczeństwa zintegrowanego wokół takich cnót jak patriotyzm, odpowiedzialność, uczciwość. tekst: GKS, zdjęcia: Olga Muc Strona programu Przywrócić Jadwigę